Last minute zájezdy Letenky Švédsko další země

Cestování po Švédsku

Laponsko

Na samém severu Švédska, za polárním kruhem, se nachází Laponsko – země půlnočního slunce. Od května až do poloviny července je oblast nepřetržitě vystavena slunci, které zde po tuto dobu vůbec nezapadá.

Město Kalmar

Město leží na východním pobřeží jižního Švédska, u Kalmarského průlivu. Nejzajímavější stavbou města je kalmarský zámek. Je chráněn vodním příkopem a hradbami, nad nimiž se zvedají měděnkou pokryté věže. Kdysi byl tento zámek nazýván „klíčem ke Švédsku“, protože tudy vedla říšská hranice.

Ostrov Öland

„Ostrov větru a slunce“ má na západním pobřeží nádherné písečné pláže s jemným pískem. Na ostrově se rozprostírá ojedinělá stepní oblast Stora Alvaret. V porovnání s běžnou švédskou flórou zde na Ólandu rostou vzácné rostliny. Nachází se zde 35 druhů orchidejí, a ani složení ptactva není zcela totožné s ostatními oblastmi země.

Varberg

Město s dlouholetou lázeňskou tradicí.

Kiruna

Město se svou rozlohou 19 447 km2 je největším městem světa. Žije zde však necelých 20 tisíc obyvatel. V okolí města se nachází bohatá naleziště železné rudy.

Švédské lesy

Lesy ve Švédsku dnes patří k nejlépe udržovaným na světě. Ročně se více stromů vysází, než pokácí, a dokonce byly vysušeny a následně zalesněny některé bažinaté oblasti.

Švédsko patřilo mezi nejchudší země

Ještě v 19. století patřilo Švédsko na vrcholek žebříčku nejchudších evropských států.

Švédsko není členem žádné vojenské organizace, je neutrálním státem. Do roku 1975 byly v zájmu jakéhosi všeobecného dobra sterilizovány postižené, pracující či rasově nečisté ženy.

Tykání ve Švédsku

Hlavní město Stockholm se rozkládá celkem na 14 ostrovech. Ještě do nedávných dob bylo v této zemi zvykem si tykat. Traduje se, že potykat si lidé mohli i se švédským králem. V Goteborgu se nachází muzeum Bedřicha Smetany, který zde nějakou chvíli pobýval. Typickým švédským pokrmem (kromě ryb) jsou také masové kuličky s brusinkovým želé, džemem nebo omáčkou. Brusinky jsou také přísadou mnoha domácích dezertů a koláčů. Také se podávají v kavárnách k šálku kávy.