Last minute zájezdy Letenky Švédsko další země

Počasí a podnebí Švédska

Zeměpisná šířka a výšková členitost mají za následek rozmanitost podnebí v zemi (mírné teplé a vlhké podnebí, vlhké boreální podnebí, subpolární tundrové podnebí). Ve Švédsku panuje převážně mírné podnebí. Na horách nás čeká subarktické podnebím. Golfský proud má velký vliv na počasí (přináší do Švédska teplé počasí v létě a umírňuje zimní teploty). V části země, která leží v subarktickém pásu se setkáme s polárním dnem a nocí (v ledních měsících slunce nezapadá a v zimě téměř nevychází). Skandinávské pohoří odděluje Švédsko od oceánského podnebí.

Srážky

Počet srážek závisí na vzdálenosti Atlantského oceánu od místa kde se nacházíme a nadmořské výšce. Největší roční úhrn srážek je v oblasti horského masivu Sarku (+ 2000 mm). V nížinách a pohorkatinnách jsou srážky pouze 400 až 800 mm za rok (Göteborg - 670 mm, Stockholm - 555 mm, Jokkmokk 475 mm).

Průměrná teplota vzduchu

Teplota v jednotlivých místech země značně liší. Nejnižší teplota byla zaznamenána v Laxbackenu (-53°C) a nejvyšší v Ultuně (+38°C).

leden-3°C
únor-3°C
březen1°C
duben5°C
květen11°C
červen16°C
červenec17°C
srpen17°C
září12°C
říjen8°C
listopad3°C
prosinec-1°C

Zimy jsou mrazivé, deštivé a dlouhé. Se sněhem se setkáme v nadmořské výšce 1.500 m. Léta jsou chladná, krátká a relativně suchá. Letní měsíce v severní části Švédska probíhají pouze čtyři měsíce. V červnu a červenci nás čekají bílé noci.

Vhodná doba pro vycestování do skandinávské země není určena. Každé roční období je něčím zajímavé a jedinečné. Zaujmout vás může svou krásnou přírodou.

Počasí on-line ve Švédsku

Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí v Göteborg, Švédsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí v Jonkoping, Švédsko Pokud kliknete, zobrazí se vám podrobná předpověď počasí v Stockholm, Švédsko

Švédská příroda

Značnou část země pokrývají lesy a horská divočina. Švédsko lze rozdělit na 2 oblasti. První je tvořena bažinatými plošinami a pohořím převážně na severu země. Jde o oblast hustě zalesněnou a bohatou na zdroje nerostných surovin. Na Švédské území zasahuje z Norska dlouhé Skandinávské pohoří, které na severu vrcholí v pohoří Kjolen. Zde se také nachází nejvyšší hora Kebnekaise (2123m). Druhá oblast je nížinatá a je na jihu země. Zde žije 4/5 všech obyvatel Švédska a také se zde nachází většina zemědělské půdy a dále také převážná část průmyslu. V okolí Stockholmu se nachází krajina, kterou zde tvoří několik velkých jezer (tvoří více než 7% plochy Švédska). Typickým znakem Švédska je tisíc jezer, které vzniky asi před milionem let, vlivem ledovcové činnosti. Největší jezero, Vanen, se nachází na jihu a má rozlohu 5 585 km2. Ve Švédsku se nachází mnoho řek, ať už dlouhé nebo krátké a vodnaté s peřejemi a vodopády (zdroje elektrické energie). Nejdelší řekou je Kelaralyen. Převážná většina řek směřuje od severu země na jihovýchod k Botnickému zálivu. Moře, lemované několika malými skalnatými ostrůvky, zde vytváří důležitou rekreační oblast Švédska. Ve Švédsku se dále nachází 28 národních parků.